Narodna zveza

Narodna zveza (Lega Nazionale) je bila ustanovljena leta 1891 kot naslednica ukinjene leta 1886 ustanovljene organizacije Pro patria z namenom, da goji italijanski jezik in kulturo v narodnostno mešanih krajih prek šol, vrtcev, potujočih knjižnic itd. Ponekod je ob slovenski ustanovila še italijansko šolo ali pa italijanski oddelek, drugod je vpeljala le italijanščino kot drugi jezik. Leta 1914 je imela na celotnem območju delovanja 76 osnovnih šol in vrtcev.

Ustanove Narodne zveze so bile potujčevalnice za slovenske in hrvaške otroke. Še zlasti je to prišlo do izraza v času fašizma, ko so dobile dodatno nalogo – poitalijaniti na novo priključene kraje.

Društvo sv. Cirila in Metoda

V razvoju slovenskega šolstva ima velike zasluge Družba sv. Cirila in Metoda, ustanovljena v Ljubljani leta 1886. Glavni namen družbe je bil narodnoobrambni. Društvo je skrbelo za ustanavljanje in vzdrževanje zasebnih šol in vrtcev v tistih krajih, ki so bili najbolj izpostavljeni nemški ali italijanski asimilaciji. Osem let pozneje je bilo ustanovljena še Družba sv. Cirila in Metoda za Istro, ki je v slovenski Istri odprla štiri šole (Rakitovec, Koper, Lucija, Sv. Barbara).

Propagandni razglednici Družbe sv. Cirila in Metoda.
Propagandni razglednici Družbe sv. Cirila in Metoda.
Ciril-Metodova šola v Trstu pri Sv. Jakobu. V Trstu sta pred prvo svetovno vojno delovali dve taki šoli.
Leta 1930 je bila ukinjena še zadnja slovenska šola – zasebna Ciril-Metodova šola v Trstu. Na fotografiji je učiteljski zbor pred razpustitvijo.
V Luciji sta bili dve šoli – slovenska Ciril-Metodova in italijanska.

Šolstvo / Do 1918

V slovenski Istri so se ljudske šole odpirale od leta 1819, na Bistriškem pa od leta 1814. V začetku je bil pouk v nemščini in slovenščini. Leta 1849 je izšel odlok, ki je določal materinščino kot učni jezik, leta 1867 pa je temeljni državni zakon jasno določil materni jezik za učni jezik v javnih ljudskih šolah. Istrski deželni zbor je sprejel svoj zakon, po katerem je učni jezik določal pokrajinski šolski svet. Tako so pri ustanavljanju in delovanju šol ter uvajanju maternega kot učnega jezika istrski Slovenci naleteli na zagrizen odpor italijanskih iredentistov, ki so odločali v deželnem zboru.

V slovenski Istri, Brkinih in na Ilirskobistriškem je v šolskem letu 1914/1915 delovalo okrog 50 osnovnih šol.

Slovenski učitelji v koprskem okraju leta 1912.
Učitelja Fran Jereb in Alojzij Bunc, med njima pa osapski dekan Josip Kompare, deželni poslanec, zelo zaslužen za razvoj šol in kulturnih društev v slovenski Istri.
Odprtje šole v Truškah leta 1905.
Učenci šole v Brezovici z učiteljem Ludvikom Žerjavom.
Hrpelje okoli leta 1910. Šolarji in učitelj Štefan Šiškovič.
Učenci dekanske šole leta 1907 in učitelji Ivan Kuret, Helena Prešeren in Katarina Kuret.

Šolstvo / 1919–1943

Po končani prvi svetovni vojni so vse šole, ki so zaradi vojnih razmer delovale okrnjeno, nadaljevale z rednim šolskim delom v statusu, ki so si ga pridobile v avstro-ogrski. 1. Oktobra 1923 je bila sprejeta Gentilejeva šolska reforma, ki je postopno odpravila slovenščino v vseh slovenskih šolah. S tem se je začel jezikovni genocid, brez primere v takratni Evropi, in kalvarija primorskih učiteljev – odpuščanje, premeščanje in prisilne upokojitve. Slovenske otroke so poslej poučevali italijanski učitelji, ponekod tudi slovenski učitelji, vendar v italijanskem jeziku.

Tretješolci nižje srednje šole v Ilirski Bistrici, ustanovljene leta 1939.
Petošolke dekliške samostanske šole v Ilirski Bistrici leta 1936.
Dekani, 1921 – šolarji in učitelj Bogumil Medvešček.
Giovanni Gentile, prosvetni minister v italijanski vladi in avtor šolske reforme.
Koprski karabinjerji predlagajo premestitev učiteljice Furlanove, »ker je slovenskega porekla in zato sumljiva«.

Politična in predvojaška vzgoja

Fašistična stranka je v svoje organizacije vključevala tudi otroke. Opera Nazionale Balilla (ONB) je bila kulturno-rekreacijska ustanova z nalogo, da vsadi v otroke čut discipline, s športom krepi fizično kondicijo, s predvojaško vzgojo pa vceplja militarističnega duha. Otroke je delila po spolu in starosti. Osnovnošolci od 6. do 14. leta so bili fantje balilla, deklice pa male Italijanke. Od 14. do 18. leta so bili fantje avantgardisti, dekleta pa mlade Italijanke. Sredi tridesetih let se je ONB preimenovala v GIL (Gioventù Italiana del Littorio) in v organizacijo so bili sprejeti še predšolski otroci, ki so postali otroci volkulje. Tako se je izvajala nasilna fašizacija otrok. Včlanili so jih avtomatično ob vpisu v šolo. Nosili so uniforme. Slovenskim otrokom so oblasti delile uniforme zastonj, saj so pričakovale, da jih starši ne bodo kupili. Mnogi so uniformo odklonili, čeprav se je izvajal močan pritisk na starše in otroke.

Otrok volkulje – najmlajši pripadnik organizacije GIL (Gioventù Italiana del Littorio).
Balilla – pripadnik organizacije GIL.
Mala Italijanka. Ženske organizacije so postale del ONB leta 1929.
Balilla mušketir. Organizirani so bili leta 1932 in so vključevali osnovnošolce od 11. do 14. leta starosti.
Strunjan, 1930 – učenci 2. razreda kot male Italijanke in balille.
Samostanska šola v Trnovem, 1936 – male Italijanke telovadijo.
Sežana, trideseta leta. Na večjih dogodkih so morali biti navzoči tudi šolarji v svojih uniformah.
Organizacija moške mladine je bila vojaška. Fantje in mladeniči so dobili predvojaško knjižico in so se morali obvezno udeleževati predvojaške vzgoje.