Življenje na podeželju sta po vojni zaznamovala dva pojava: agrarna reforma, ki je imela tukaj drugačen značaj (ukinitev kolonata in vrnitev na dražbah prodanih kmetij v času fašizma), ter uvajanje različnih oblik zadružnih organizacij. Novembra 1945 je bila v Kopru ustanovljena okrajna gospodarska zadruga, ki je po vaseh ustanavljala svoje podružnice. Junija 1947 ustanovljena okrožna zadružna zveza pa je koordinirala delo novonastalih zadrug. Prva oblika so bile ljudske nabavno-prodajne zadruge, ki so imele nalogo razdeljevati živila, odkupovati pridelke in prodajati vse trgovsko blago. Z reorganizacijo v zimi 1947/1948 so začeli ustanavljati kmetijske nabavno-prodajne zadruge v skoraj vsakem krajevnem odboru. V letih 1951 in 1952 so se preimenovale v splošne kmetijske zadruge, ki so se začele združevati po vaseh. Nadaljnji razvoj je pripeljal do likvidacij zadrug in ustanavljanja družbenih kmetijskih posesti. V letih 1947–1953 so delovale še kmetijske obdelovalne zadruge. Vendar pa se zadružno življenje na podeželju ni obneslo.

Koper, 9. februar 1947. Agrarna reforma je bila uradno zaključena dan pred podpisom mirovne pogodbe z Italijo. Proslavili so jo s slavnostnim zborovanjem in odkritjem spominskega obeležja.
Delitev odlokov.
Krog pri Sečovljah, 1946 – kolonska družina Ernestini.
Puče – zadružniki obdelovalne zadruge Puče-Krkavče.
Babiči – zadružniki mlatijo. Vsakih sedem minut je polna ena vreča.
Eden prvih traktorjev v slovenski Istri.

V koprskem okraju je prevladovala mala posest. V obmorskem pasu je bil poudarek na pridelovanju zgodnje zelenjave, v notranjosti pa na vinogradništvu. Slovenska Istra je bila bogata tudi s sadjem in oljkami. Pri živinoreji je bil zaradi pomanjkanja živinske krme poudarek na ovčereji in kozjereji. V prvih povojnih letih je kmeta pestilo večno pomanjkanje semen, gnojil, škropiva, saj je bila dobava iz Jugoslavije nezadostna, po uvedbi jugolire pa otežen tudi nakup v Trstu v takratni coni A. Pozneje sta za reševanje problema skrbela Zavod za pospeševanje gospodarstva in Zadružna poslovna zveza v Kopru.

Puče, december 1949 – značilno istrsko ognjišče.
Pomjan, marec 1950. Plug vlečejo istrski voli boškarini.
Malica.
Delo v vinogradu.
Delo v vinogradu.
Delo v vinogradu.
Puče, 1949 – obiranje oljk.
lavje, december 1952 – v torklji družine Čok.