Pesmi so vedno razgibavale narode, jih narodnostno spodbujale, ozaveščale ter spremljale v revolucijah in vojnah. Z domoljubno in revolucionarno pesmijo na ustih so ljudje oblikovali zgodovino.
Najbolj znana pesnika domoljubnih pesmi v drugi polovici 19. stoletja sta bila Simon Jenko in Simon Gregorčič. Nekatere njune pesmi, ki so jih skladatelji tudi uglasbili, so postale tako priljubljene, da so ponarodele.
V čitalniški dobi je imelo posebno vlogo zborovsko petje, ki je z domoljubno pesmijo krepilo ljubezen do domovine, naroda in slovenskega jezika. Pesmi so bile narodne in umetne. Ustvarjalnost skladateljev je bila med narodnim preporodom usmerjena predvsem v poudarjanje narodne samobitnosti, skladbe pa so bile prirejene širšemu krogu izvajalcev in so zato ostale žive do danes. Težišče je bilo na narodnoprebudni vsebini teksta in melodiji, ki je pritegovala široke množice.
Čas narodne prebuje in taborskega gibanja spremljajo skladbe bratov Ipavec, Miroslava Vilharja, Davorina Jenka, Hrabroslava Volariča, Hajdriha, Antona Foersterja, Antona Nedveda in drugih.